Dlaczego potrzebne są kwity depozytowe

Co to jest kwit depozytowy?

Inwestor nie zawsze może kupić akcje i obligacje interesujących go zagranicznych firm. Jeśli chce inwestować w papiery wartościowe, które są przedmiotem obrotu tylko za granicą, musi zawierać umowy z zagranicznym brokerem i depozytariuszem oraz radzić sobie ze specyfiką opodatkowania.

Kwit depozytowy to narzędzie, które pozwala inwestować pieniądze w zagraniczne papiery wartościowe, pozostając na zwykłej giełdzie, za pośrednictwem swojego brokera. Ponadto pozwala zaoszczędzić na prowizjach.

W rzeczywistości kwit depozytowy jest świadectwem własności papieru wartościowego, który jest przedmiotem obrotu na stronie zagranicznej. A na rynku jest bardzo mało Papierów chińskich i japońskich korporacji-inwestorzy mogą w nie inwestować tylko poprzez kwity depozytowe.

Teraz zakupić kwity mogą wykwalifikowani inwestorzy.


Jak działa mechanizm wydawania kwitów?

Przed wejściem na jakiś lokalny rynek firma ocenia koszt wysiłku i czasu na umieszczenie swoich papierów wartościowych. W końcu, aby rozpocząć handel swoimi akcjami na giełdzie, firma musi przejść akredytację. Co więcej, wymagania różnych giełd mogą się znacznie różnić. A na giełdach niektórych krajów zagraniczne firmy nie mogą umieszczać swoich akcji bezpośrednio. Dlatego często o wiele łatwiej i taniej jest przyciągnąć zagranicznych inwestorów za pomocą uniwersalnego narzędzia — emisji kwitów depozytowych.

Na przykład warunkowa chińska firma SimSim zdecydowała się wydać kwity depozytowe na swoje akcje.

Najpierw negocjuje z jednym z chińskich depozytariuszy, aby działał jako jej powiernik — powiernik akcji, na które zostaną wydane kwity. Depozytariusz ten wykupuje odpowiednią liczbę akcji SimSim i staje się ich nominalnym posiadaczem.

Następnie albo sam powiernik, albo inny bank depozytowy, w porozumieniu z SimSim, wystawia kwity depozytowe na swoje akcje, a następnie umieszcza je na giełdach w różnych krajach.

Teraz zagraniczni inwestorzy będą mogli za pośrednictwem swojego brokera kupić kwity depozytowe SimSim i faktycznie stać się właścicielami akcji spółki.

Jakie są pokwitowania?

Kwity depozytowe różnią się w zależności od obszaru, na którym firma planuje sprzedać ich główną część. Najczęstsze z nich to Amerykańskie (oznaczone ADR lub ADR), globalne (GDR lub NRD) i europejskie (EDR lub EDR).



Jakie są korzyści z kwitów depozytowych?

Kwity depozytowe umożliwiają inwestorowi zróżnicowanie składu portfela poprzez zagraniczne akcje i obligacje. W końcu często przynoszą dobre zyski.

Kiedy kwity są przedmiotem obrotu na giełdzie, można je kupić i sprzedać w taki sam sposób, jak same akcje i obligacje.

Kwity dają praktycznie takie same prawa jak papiery wartościowe, na które są emitowane. Posiadaczowi kwitów akcji przysługuje prawo do dywidend, a posiadaczowi kwitów obligacji przysługuje prawo do płatności kuponowych. Posiadacze pokwitowań akcji mogą również uczestniczyć w zarządzaniu firmą. Bank depozytariusz przesyła posiadaczom kwity porządku obrad zgromadzeń akcjonariuszy i przekazuje zgromadzeniu ich decyzje.

Kwity są często emitowane w wielu nominałach, które odpowiadają na przykład jednej, dwóch, dziesięciu akcjom lub odwrotnie, części akcji. Czasami te nominały pozwalają inwestorowi zainwestować nawet w papiery, na które nie stać. Powiedzmy, że gdy cena jednej akcji wynosi kilka tysięcy dolarów, możesz kupić pokwitowanie za 1/10 jej udziału.

Wartość papierów wartościowych i kwitów na nich z reguły pokrywa się — biorąc pod uwagę przeliczenie kursu walutowego i nominału kwitów.

Pod względem wiarygodności papiery wartościowe i pokwitowania na nich prawie się nie różnią. Po wydaniu kwitów pojawiają się dodatkowi pośrednicy-depozytariusz i depozytariusz bankowy, ale z reguły są to duże i stabilne organizacje.

Jakie jest ryzyko pokwitowań?

Podobnie jak w przypadku akcji i obligacji, inwestycje w kwity depozytowe nie są ubezpieczone przez rząd, a dochód nie jest gwarantowany. Im wyższy potencjalny zysk, tym większe ryzyko utraty wszystkiego.

Aby przewidzieć wartość zagranicznych papierów wartościowych i kwitów na nich, musisz śledzić wiadomości o zagranicznych firmach. Poszukiwanie takich informacji, na przykład w języku chińskim, może być znacznie trudniejsze.
Istnieje ryzyko, choć nie Duże, że powiernik lub bank depozytariusza cofną licencję. Jeśli ich konta zostaną zablokowane, inwestorzy nie będą mogli zarabiać na swoich paragonach ani je sprzedawać. Wtedy właściciele pokwitowań będą musieli zaangażować międzynarodowych prawników, aby pozywać banki upadłościowe zgodnie z prawem innych krajów.

Inwestycje w zagraniczne aktywa wiążą się również z ryzykiem politycznym. Z powodu sankcji wielu inwestorów nie może rozporządzać swoimi zagranicznymi papierami, otrzymywać od nich dywidend i kuponów. To ograniczenie dotyczy kwitów depozytowych.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że gdy firmy wydają kwity za granicą, ich papiery są również uważane za zagraniczne i mogą podlegać blokadom.

Obecnie większość krajowych firm likwiduje programy kwitów depozytowych i zamienia je na akcje, którymi inwestorzy mogą swobodnie dysponować. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak odbędzie się wymiana, przeczytaj tekst "co robić właścicielom kwitów depozytowych w 2022 roku".

Płacenie podatków od dochodów z paragonów, podobnie jak w przypadku zagranicznych akcji i obligacji, jest nieco trudniejsze niż w przypadku papierów wartościowych. Czy trzeba płacić podatek dochodowy od dochodu z różnicy między ceną kupna a sprzedażą, ocenia broker. A w razie potrzeby automatycznie oblicza, wstrzymuje i przesyła podatek do Federalnej Służby Podatkowej (FNS).

Ale podatek od dochodów z dywidend i kuponów z zagranicznych papierów i kwitów należy zawsze płacić. Co więcej, będziesz musiał sam złożyć deklarację 3-podatku dochodowego od osób fizycznych i przelać pieniądze na podatek.

Na giełdzie prezentowane są zarówno same papiery wartościowe, jak i kwity na nich. Co lepiej wybrać?

Nie ma sensu kupować kwitów, gdy można kupić same akcje lub obligacje, na które są emitowane. W rzeczywistości są to te same papiery, ale w transakcji pojawiają się dodatkowi pośrednicy-banki, a opodatkowanie staje się bardziej skomplikowane.

Brokerzy w swoich aplikacjach czasami nie zaznaczają paragonów, uważając je za kompletny odpowiednik akcji.


Czy wszystkie kwity są dostępne dla początkujących inwestorów?

Jeśli pokwitowania znalazły się na pierwszej lub drugiej liście notowań giełdy, nawet nowicjusze mogą z nimi handlować.

Paragony na akcje największych zagranicznych spółek są również swobodnie sprzedawane, które są uwzględnione w obliczeniach wiodących indeksów giełdowych.

W innych przypadkach niewykwalifikowani inwestorzy będą musieli przejść testy przed zakupem kwitów depozytowych. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak przeprowadzane są testy i kto może zostać wykwalifikowanym inwestorem i inwestować w dowolne narzędzia, przeczytaj artykuł "w co zainwestować nowicjusz na giełdzie i co daje status "quala".

W jakich przypadkach warto kupować pokwitowania?

Inwestowanie w kwity depozytowe jest uzasadnione, jeśli naprawdę chcesz zainwestować w papiery konkretnej firmy, a jej akcje nie są przedmiotem obrotu na naszej giełdzie-są tylko kwity.

Jeśli zdecydujesz się wysłać pieniądze do kwitów depozytowych, ważne jest, aby przestrzegać ogólnych zasad inwestowania:

  1. Nie możesz zainwestować ostatnich pieniędzy w taką inwestycję — musisz mieć poduszkę powietrzną. Na przykład depozyt w zaufanym banku ma od trzech do sześciu miesięcznych dochodów.
  2. Ważne jest, aby pamiętać o bezpośredniej zależności od ryzyka i zwrotu: im szybciej papiery wartościowe zyskują na wartości, tym bardziej drastycznie mogą się obniżyć.
  3. Kwity depozytowe jednej firmy nie muszą zajmować całego portfela-rozdzielaj inwestycje między papiery wartościowe różnych firm, najlepiej z różnych branż.

Po zakupie papierów wartościowych lub kwitów na nich należy monitorować, co dzieje się ze Spółką i jak może to wpłynąć na wartość jej akcji i obligacji. Jeśli nadal trudno jest ci samodzielnie śledzić sytuację na giełdzie, lepiej przekazać swoje pieniądze powiernictwu lub zainwestować w fundusz inwestycyjny, który inwestuje w te papiery wartościowe.

W okresie sankcji warto szczególnie dokładnie ocenić ryzyko zakupu zagranicznych papierów, nawet jeśli jakiś broker daje taką możliwość.