Windykatorzy żądają zwrotu cudzych długów. Co robić?

Nagle kolektory zaczęły dręczyć cię o długach innych ludzi: krewnych, przyjaciół lub ogólnie nieznajomych. Czy jest to legalne i jak pozbyć się irytujących wiadomości i połączeń?

Niestety, w niektórych przypadkach windykatorzy mają pełne prawo przypominać o długu innej osoby. Na przykład, jeśli działasz jako współfinansujący lub poręczyciel pożyczki. Czasami komunikacja z kolektorami może uchronić Cię przed poważnymi problemami. Więc nie rozłączaj się i dowiedz się, dlaczego ci przeszkadzają.

1.Dowiedz się jak najwięcej szczegółów, dlaczego otrzymujesz telefon

Jeśli kolektor zacznie mówić o długach, najpierw dowiedz się wszystkich szczegółów. Jeśli to możliwe, Nagraj rozmowę, ale pamiętaj, aby ostrzec drugą osobę, że nagrywasz.

  • Dowiedz się dokładnie, kto i z jakiej organizacji dzwoni, w imieniu którego wierzyciela i w sprawie którego dłużnika.
  • Dowiedz się, dlaczego martwisz się długiem drugiej osoby i jak jesteś z nią związany finansowo.
  • Poproś o przesłanie dokumentu na pocztę, który potwierdza Twoje zobowiązania.
  • Sprawdź dane organizacji windykacyjnej i pożyczkodawcy: pełna nazwa, NIP i OGRN.
  • Jeśli zadzwonisz do przedstawiciela Nie samego pożyczkodawcy, na przykład banku lub organizacji mikrofinansowej (MIF), ale pracownika agencji windykacyjnej, warto sprawdzić jego uprawnienia. Poproś o przesłanie dokumentu potwierdzającego prawo kolekcjonera do komunikowania się z dłużnikami w imieniu wierzyciela.

2.Przeanalizuj informacje

Być może martwisz się długiem, który naprawdę ma dla ciebie znaczenie. Dzieje się tak, jeśli jesteś poręczycielem lub współfinansującym czyjąś pożyczkę lub pożyczkę. Lub otrzymali spadek od krewnego — a wraz z nim jego długi. W takich przypadkach pożyczkodawca ma pełne prawo do żądania spłaty długu.

Zdarza się, że nie musisz formalnie odpowiadać na czyjąś pożyczkę lub pożyczkę, ale lepiej jest wziąć udział w rozwiązaniu problemu.

Ale często okazuje się, że nie masz żadnych interesów finansowych związanych z dłużnikiem lub w ogóle go nie znasz. Wezwanie kolektora jest oczywistym nieporozumieniem. Ale aby się upewnić, musisz wykonać jeszcze kilka czynności.

3.Idź do biura pożyczkodawcy

Lepiej przyjść osobiście do banku, MIF lub kredytowej spółdzielni konsumenckiej (CPC), która udzieliła pożyczki.

Jeśli naprawdę musisz spłacić pożyczkę lub pożyczkę, dowiedz się wszystkich szczegółów: jaki dług pozostał, jakie są terminy spłaty, czy możesz stworzyć wygodniejszy dla siebie harmonogram płatności. Poproś o wydanie kopii umowy ze wszystkimi załącznikami.

Jeśli wystąpił błąd i nie masz nic wspólnego z pożyczką innej osoby, weź zaświadczenie o braku zadłużenia w banku, MIF lub CPC. Możesz go przedstawić kolektorom.

4.Skontaktuj się z kolektorem

Jeśli dłużnik nie jest z Tobą w żaden sposób powiązany, Wyślij wniosek do firmy windykacyjnej i wierzyciela: Zażądaj usunięcia numeru telefonu z listy kontaktów dłużników i przerwania połączeń z cudzym długiem.

Jeśli to wszystko zawiedzie-rozmowy i e-maile będą kontynuowane, przejdź do bardziej drastycznych środków.

5.Skarż się w instancji

Ani wierzyciel, ani windykatorzy nie mają prawa przeszkadzać krewnym i znajomym dłużnika, jeśli wyrazili sprzeciw. Nie wspominając o przypadkach, w których jesteś zaniepokojony pożyczkami nieznajomych. Takie działania naruszają przepisy "o kolekcjonerach" i "o danych osobowych".

Co można zrobić:
  • Na działania legalnego wierzyciela można złożyć skargę do banku.
  • Na Czarnego wierzyciela, który nie ma licencji i nie jest w rejestrze banku - na policję.
  • Na windykatora - do Federalnej służby komorniczej, Krajowego Stowarzyszenia Profesjonalnych agencji windykacyjnych i potrzebnego nadzoru.
  • Na naruszenie ustawy " o danych osobowych — - w komnacie.
Wszystkie skargi można wysyłać bez wychodzenia z domu-za pośrednictwem internetowych recepcji tych organizacji.

Jeśli te środki nie zadziałają, skontaktuj się z policją.

Dołącz do wniosku wszystkie dane, które udało Ci się zebrać: zaświadczenie z banku, MIF lub PDA o braku długów, zapis rozmowy z kolekcjonerem. Wskaż, że już skontaktowałeś się z pożyczkodawcą i windykatorem, ale to nie przyniosło rezultatu. Policjanci zajmą się sprawcami, a rozmowy powinny się skończyć.