Jak właściwie zaplanować wakacje

Jak przygotować się do zasłużonego odpoczynku, aby nie było boleśnie bolesne za zmarnowane pieniądze? Mówimy o sposobach oszczędzania na etapie planowania wakacji.

Zarezerwuj z wyprzedzeniem


Jeśli daty wakacji są ci znane od kilku miesięcy, lepiej nie ciągnąć do ostatniego, ale rezerwować hotele, bilety lub bilety z wyprzedzeniem. Duże Hotele i touroperatorzy zazwyczaj dają duże zniżki na wczesną rezerwację. Bilety lotnicze lub kolejowe mogą również kosztować 30-50% taniej.

Wybór opcji mieszkaniowych na pewno będzie znacznie większy. Ponieważ ładne i niedrogie małe hotele mają tendencję do sprzedaży pokoi na długo przed rozpoczęciem sezonu.

Nie jest konieczne opróżnianie skarbonki rodzinnej na sześć miesięcy przed wakacjami. Wiele hoteli po prostu pobiera dane karty jako gwarancję rezerwacji, ale nie pobiera opłat. Istnieje wiele opcji z możliwością anulowania rezerwacji bez kar. Ale lepiej wcześniej wyjaśnić datę, do której możesz zrezygnować z numeru za darmo. To prawda, że opcje bez możliwości anulowania rezerwacji są zwykle tańsze. Dlatego lepiej od razu rozważyć wszystkie zalety i wady.

Zawsze porównuj cenę wybranego hotelu na jego oficjalnej stronie internetowej i różnych systemach rezerwacji. Zapoznaj się z ofertami touroperatorów. Ceny za te same pokoje mogą być niższe ze względu na duże zniżki pakietowe, które robią im hotele. Lepiej jest również porównać ceny biletów lotniczych na stronach internetowych linii lotniczych i różnych operatorów. Ale możesz zaoszczędzić na biletach w inny sposób.

Duzi touroperatorzy często oferują raty: w momencie rezerwacji można wpłacić tylko połowę ceny wycieczki, a drugą połowę na dwa tygodnie lub miesiąc przed wyjazdem. Cena biletu jest z reguły ustalana. Pozostanie taka sama, nawet jeśli kurs waluty się zmieni.
Lub pociągnij do ostatniego

Jeśli jesteś łatwy do wspinaczki, nie boisz się ryzykować i jesteś gotowy na zmianę planów wakacyjnych, nie zapomnij o wycieczkach w ostatniej chwili. Kilka lub trzy dni przed wylotem (lub kilka tygodni, jeśli kraj wymaga wizy) ceny wycieczek mogą spaść o 20-30%.

Duże, a zwłaszcza sieci, hotele mogą również drastycznie obniżać ceny w nadchodzących terminach, jeśli zrozumieją, że mają wolne miejsca. Jeśli złapiesz takie oferty, możesz zameldować się w eleganckich pięciu gwiazdkach w cenie przeciętnej trójki.

To prawda, że takie numery rzadko odbywają się z biletami. W przeddzień odlotu zwykle pozostają tylko drogie bilety i niewygodne loty.

Weź pod uwagę wszystkie wydatki

Wybierając mieszkanie, nie powinieneś skupiać się tylko na jego kosztach. Postaraj się uwzględnić wszystkie nadchodzące wydatki. Na przykład apartamenty zwykle kosztują mniej niż hotele. Ale jeśli Artykuły spożywcze w kraju są drogie, możesz wydać tyle samo na jedzenie, ile zapłacisz za All Inclusive.

Hotel na obrzeżach może kosztować mniej niż hotel w centrum, ale będziesz musiał poświęcić sporo czasu i pieniędzy na transport, aby dostać się do głównych atrakcji.

I odwrotnie, jeśli planujesz wynająć samochód, aby samodzielnie jeździć po kraju, nie ma sensu osiedlać się w drogim hotelu w centrum miasta. Z parkowaniem mogą też być problemy. Nawiasem mówiąc, warto również wcześniej ustalić jego koszt.

Zaopatrz się w walutę

Bieganie, aby zmienić pieniądze na lotnisku, gdy tylko przylecisz, nie jest najlepszym pomysłem. Zwykle jest to najbardziej niekorzystny kurs, a także prowizja za wymianę. Lepiej jest wcześniej przestudiować wszystkie dostępne metody wymiany walut i wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie.

Przygotuj się na nieprzewidziane wydatki

Budżet na wakacje, oczywiście, lepiej jest obliczyć z góry i starać się z niego nie wybić. Ale nie można wykluczyć przyjemnych i nieprzyjemnych niespodzianek.

Wynajem samochodów często wymaga kaucji. Nie zostanie zwrócony w całości (lub w ogóle nie zostanie zwrócony), jeśli zwrócisz samochód w niewłaściwym czasie, z pustym zbiornikiem i poplamionymi lodami siedzeniami. Ubezpieczenie samochodu zazwyczaj nie obejmuje w pełni szkód. Więc jeśli porysujesz samochód, znowu będziesz musiał zapłacić. W wypożyczalni możesz poprosić o wykupienie pełnego ubezpieczenia, ale będzie to kosztować więcej niż standardowe.

Nierzadko zdarza się, że Hotele pobierają depozyt na wypadek, gdybyś coś zabrudził lub zepsuł.

Ponadto dziecko może rozbić kosztowną lampę podłogową w restauracji, a linia lotnicza może wysłać bagaż do innego kraju.

Możliwe są również miłe niespodzianki. Nagle masz szansę dostać się na koncert słynnego piosenkarza lub mecz ulubionej drużyny piłkarskiej.

We wszystkich tych przypadkach pomoże karta kredytowa z długim okresem łaski.

Wykup ubezpieczenie

Jeśli nie masz szczęścia zachorować na wakacjach, może to mieć nieprzyjemny wpływ na twój budżet. Medycyna jest wszędzie droga, a pieniądze na leczenie mogą po prostu nie wystarczyć. Tak, a wydawanie pieniędzy odłożonych na odpoczynek na wizytę u lekarza zwykle najmniej chce. Dlatego nie powinieneś rezygnować z ubezpieczenia i traktować go tylko jako wymóg uzyskania wizy.

Należy pamiętać, że ubezpieczenia, które domyślnie wchodzą w pakiet turystyczny, nie zawsze są najlepszą opcją. Często pokrywają tylko część kosztów lekarzy, a drugą część trzeba będzie zapłacić samodzielnie.

Warto zapoznać się z ofertami kilku firm ubezpieczeniowych i wybrać dokładnie taką opcję, która Ci odpowiada. Wielu ubezpieczycieli wystawia polisy dla osób wyjeżdżających za granicę przez Internet.

Ochrona ubezpieczeniowa jest często zawarta w pakiecie usług kart bankowych Premium. Sprawdź w swoim banku: może w nim otrzymasz polisę za darmo lub ze zniżką. A kwota ubezpieczenia w tym przypadku może być nawet większa niż w przypadku standardowego ubezpieczenia podróżnego.

Zaoszczędź na drodze na lotnisko

Dojazd z walizkami środkami transportu publicznego nie jest najwygodniejszą, a nawet nie zawsze najtańszą opcją. Lepiej obliczyć wszystkie opcje, jak dostać się na lotnisko z domu i z lotniska do hotelu. Jeśli wybierasz się na wakacje z całą rodziną, bilety, na przykład transfer z biura podróży, mogą być droższe niż taksówka.

W pobliżu lotnisk często znajdują się parkingi, na których można zostawić własny samochód na kilka dni. Jeśli wyjeżdżasz na chwilę, może to kosztować mniej niż taksówka. Takie parkingi zazwyczaj oferują bezpłatny transfer do strefy odlotów. Ponadto samochód będzie bezpieczniejszy niż na zwykłym niestrzeżonym parkingu przy domu.

W niektórych miastach można skorzystać z CardSharing-wynająć samochód za niewielkie pieniądze można tylko na kilka godzin, aby dostać się na lotnisko i zostawić go tam. Za parkowanie w ogóle nie trzeba płacić.

Podczas samych wakacji możesz także zaoszczędzić, a nawet zarobić.